"Vecaucē" uzstādīta datorizētā ganāmpulka vadības sistēma

06.05.2013
Lopkopība

Šogad Latvijā un arī Baltijā pirmajās divās saimniecībās uzstādīta un veiksmīgi darbojas pasaulē inovatīvākā ganāmpulka menedžmenta sistēma "Afimilk".

 

Pateicoties "Afimilk" sistēmai, tās ražotājvalsts – Izraēla ir pasaules līdere piena izslaukumos. 2011. gadā Izraēlā vidējais piena izslaukums no govs bija 12 145 kg, savukārt, Latvijā šis rādītājs attiecīgajā gadā ir nepilnas divas reizes mazāks – 6128 kg.

Ganāmpulka vadības sistēmas "Afimilk" pilnajā komplektācijā ietilpst: piena daudzuma mērītājs ar vadības paneli; online, bezreaģentu piena analizators; pedometrs (soļu skaitītājs) govs aktivitātes un precīzas meklēšanās noteikšanai un labturības datu monitoringam; govju šķirošanas un svēršanas sistēma; programmatūra visu iepriekšminēto datu apkopošanai un analīzei. Sistēma darbojas arī, ja zemnieks iegādājas tikai daļu no tās komponentēm.

Izraēlā izgudrotā un ražotā ganāmpulka datorizētās vadības sistēma "Afimilk" šī gada februārī uzstādīta Saldus novada zemnieku saimniecībā (ZS) "Brūzilas" un aprīlī – Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecībā (LLU MPS) "Vecauce". Kopumā abās saimniecībās ar šīs sistēmas palīdzību tiek uzraudzīti 650 govju veselības, piena kvalitātes, reproduktīvie un labturības rādītāji.

Precīzās lopkopības sistēmas "Afimilk" būtība ir datorizēti uzraudzīt katras govs datus un salīdzināt tos ar iepriekš iegūtajiem. "Prasmīgi lietojot šo sistēmu, iespējams būtiski palielināt izslaukumus, savlaicīgi pamanīt veselības problēmas un tās novērst, kā arī precīzi noteikt govs meklēšanos. Izraēlā ganāmpulka vadības sistēmu "Afimilk" izmanto 75% fermu, tai skaitā 9 no 10 šīs valsts ražīgākajām saimniecībām savus ganāmpulkus pārrauga ar "Afimilk" sistēmu," informē veterinārārste, Izraēlas zīmola "Afimilk" oficiālā pārstāve Latvijā Indra Botore. Viņa piebilst, ka "Afimilk" sistēmas lielākais lepnums ir bezreaģentu piena analizators, tāda kā ekspreslaboratorija, kura ikvienas govs pienā, katrā slaukšanas reizē nosaka somatisko šūnu līmeni, asiņu klātbūtni, tauku, olbaltumvielu un laktozes saturu, kas ļauj sekot līdzi govju vielmaiņas, veselības izmaiņām un ēdināšanas kvalitātei.

LLU MPS "Vecauce" direktore Iveta Grudovska atzīst, ka fermas 370 govju pārraudzībai "Afimilk" sistēma izvēlēta tieši unikālo piena analizatoru dēļ, jo tie ļauj katrā slaukšanas reizē iegūt datus par ikviena dzīvnieka piena kvalitāti. "Afimilk" sistēmas lietošana mums sagādāja daudz pārsteigumu, liekot pārvērtēt daudzus iesīkstējušus pieņēmumus par lopkopību, kā arī atklājot fermas darbinieku kļūdas. Tagad varam ik dienas pamanīt, kurām govīm ir veselības problēmas, uzzināt piena kvalitātes rādītājus, datora ekrānā redzēt, kura govs jāsēklo, kā arī veikt efektīvāku ēdināšanas monitoringu. Vadoties pēc sistēmas piedāvātajiem ganāmpulka analīzes datiem, "Vecaucē" pārveidotas govju grupas un uzlabots slaukšanas process," uzsver I. Grudovska. "Afimilk" sistēma LLU MPS "Vecauce" uzstādīta 2013. gada aprīlī un I. Grudovska teic, ka pie pirmās izdevības šo sistēmu fermā nokomplektēs pilnībā, piepērkot klāt arī šķirošanas vārtus un govju svarus.